جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت- اخبار جشنواره
چهارمین سمینار آموزشی جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۸/۲۶ | 

دبیرخانه جشنواره : سمینار آموزشی جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت  در تاریخ 9  و 10 آبان ماه با حضور دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر یار احمدی مدیر کل HSE وزارت صنعت ومعدن  و دکتر فرشاد دبیر سمینار، دکتر مطلبی دبیر اجرایی ودکتر نسترن کشاورز محمدی دبیر علمی در مرکز همایشهای رازی در حال برگزاری شد.

AWT IMAGE

در این سمینار دکتر سیدمحمد هادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشتاظهار داشت: سالانه 370 هزار مرگ و میر در کشور رخ می دهد که 12 درصد آنها به خاطر سکته های مغزی است.
وی افزود: گاهی افراد به علت سکته مغزی جان خود را از دست می دهند اما گاهی نیز باید با معلولیت های ناشی از آن زندگی می کنند که شرایط برای آنان سخت تر می شود.
وی تاکید کرد: غیر از پیشگیری از مرگ و میرها باید به کیفیت زندگی نیز توجه کنیم ؛ هر کدام از ما بنا به مسئولیت خود می توانیم نقش زیادی در تغییر سبک زندگی ایجاد کنیم.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به گزارش جمعیت در آخرین جلسه شورای اجتماعی کشور گفت: در این گزارش اعلام شد که در سال 94، 370 هزار تن جان خود را از دست داده اند و یک میلیون و 570 هزار تن نیز تولد جدید داشتیم؛ به عبارت دیگر حدود یک میلیون و 200 هزار تن به جمعیت کشور در این سال افزوده شده است که غیر از توجه به افزایش جمعیت کشور باید به کیفیت این جمعیت نیز توجه داشته باشیم تا سالم باشند.
دکتر ایازی با اشاره به دیدار خود از بنیاد ژنتیک مشهد گفت: این بنیاد به 184 زن باردار قبل از هفته 19 بارداری ، مجوز سقط داده و از تولد فرزندان معلول جلوگیری کرده است که اگر این کار را انجام نمی داد باید یک آسایشگاه 184 نفره برای معلولان ایجاد می کردیم.
وی ادامه داد: براساس آمارهای موجود ، سالانه 30 هزار معلول در کشور متولد می شوند ؛ این مساله به آن معناست که سالانه باید یک آسایشگاه 30 هزار نفری ایجاد کنیم یا اینکه فرزندان معلول در خانواده ها رشد پیدا کنند در حالیکه می توان برای اینگونه مسائل، اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

AWT IMAGE

معاون وزیر بهداشت گفت: سالانه حدود 150 هزار تن درک شور درگیر حوادث ناشی از حریق می شوند و به مراکز درمانی مراجعه می کنند؛ ضمن اینکه هر سال سه هزار ایرانی در اثر سوختگی، جان خود را از دست می دهند.
وی با اشاره به فعالیت کمیته ملی پیشگیری از سوختگی در کشور خاطرنشان کرد: اگر اقداماتی در جهت کاهش سوختگی در کشور انجام شود در حقیقت هزینه های اقتصادی ناشی از آن نیز کاهش خواهد یافت چراکه هزینه های ناشی از سوختگی سالانه حدود 15 هزار میلیارد تومان، برآورد می شود.
وی به عنون مثال از اقدامات پیشگیرانه به عایق کشی سیم های برق در کارگاه های ساختمانی اشاره کرد که اگر این کار انجام شود می توان از سوختگی افراد بر اثر برخورد میلگرد با این سیم ها، جلوگیری کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به هزینه های ناشی از استفاده سموم در محصولات غذایی و تراریخته هم اشاره کرد و افزود: این هزینه ها قابل توجه است و باید مدیریت شود.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به فصل های پاییز و زمستان گفت: پدیده وارونگی هوا در این فصل ها زیاد است و آلودگی هوا در کلانشهرها به وقوع می پیوندد.
دکتر ایازی تصریح کرد: در برخی استان های کشور سالانه ، 200 روز آلودگی با غبار داریم یعنی 50 درصد از ایام سال این استان ها آلوده است.
وی خاطرنشان کرد: بطورمثال فقط یک روز در اهواز، 17 هزار تن به خاطر آلودگی هوا به مراکز درمانی مراجعه کردند.

معاون وزیر بهداشت گفت: در مدیریت نظام سلامت، حداکثر 25 درصد از موضوعات این حوزه به نظام سلامت بازمی گردد و 75 درصد عوامل اجتماعی موثر بر آن ، خارج از حوزه سلامت قرار دارند بنابراین نظام سلامت کشور باید به فکر منشاء تاثیرگذار در خارج از این نظام نیز باشد.
دکتر ایازی افزود: بطور مثال مدیریت نظام سلامت نقشی در ایجاد حادثه ترافیکی ندارد بلکه خود فرد، مهندسی ترافیکی و ایمنی جاده ها و نقش نظارتی یعنی پلیس در آن نقش دارد و اگر این سه عامل به خوبی نقش خود را در این زمینه ایفا کنند، تلفات رانندگی کاهش پیدا خواهد کرد.
وی یادآور شد: البته طی یک دهه اخیر ، حدود 11 هزار و 500 مورد از تلفات ناشی از رانندگی کاهش یافته و از 28 هزار تن در سال به حدود 16 هزار و 500 تن ، کاهش یافته است  .
وی اضافه کرد: البته آمار مصدومیت ها و مجروحیت های ناشی از حوادث رانندگی خیلی زیاد است و معلولیت های ناشی از آن ، هر ساله هزینه های زیادی به کشور تحمیل می کند.
معاون وزیر بهداشت یادآور شد: همه دستگاه های کشور باید به وظیفه خود در قبال سلامت مردم عمل کنند.
دکتر ایازی گفت: تاکنون 2 بار با امضای وزیر بهداشت با تمام دستگاه ها در خصوص وظیفه آنان در قبال مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، مکاتبه کرده ایم و نقش آنها را در این زمینه گوشزد کرده ایم.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت مشارکت آحاد مردم و نیز مشارکت همه نهادها در ایفای نقش در حوزه مولفه های اجتماعی سلامت از جمله تغذیه گفت: «هزار روز طلایی در سلامت » از زمان انعقاد نطفه در مادر تا پایان 2 سالگی است که بهترین دوران رشد یک انسان به شمار می آید ؛ اما متاسفانه والدین کمی از این موضوع اطلاع دارند و سرمایه گذاری اندکی نیز در این زمینه انجام می شود.
دکتر ایازی خاطرنشان کرد: این در حالی است که 90 درصد رشد و نمو کودک در این هزار روز طلایی اتفاق می افتد و 10 درصد بقیه نیز تا سن هشت سالگی انجام می شود اما والدین اغلب بیشترین هزینه برای کودک را برای فرستادن او به دانشگاه متحمل می شوند.
وی خاطرنشان کرد: اگر هر دستگاهی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و سازمان تبلیغات وظیفه خود را در مولفه های اجتماعی سلامت به درستی انجام دهند ، آنگاه میزان تلفات، مجروحیت ها و معلولیت ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 
معاون وزیر بهداشت گفت: با همکاری آموزش و پرورش به مدارس ابلاغ شده بود که پنج قلم خوراکی آسیب رسان به سلامت از جمله سوسیس، کالباس، پفک، چیپس و نوشابه فروخته نشود که با کنترل 85 هزار مدرسه ، مشخص شد که 95 درصد مدارس این مساله را رعایت کرده اند.
دکتر ایازی افزود: ذائقه کودکان از سنین پایین شکل می گیرد ؛ جامعه سالم و افزایش سن امید به زندگی در گروی رعایت کردن همین اصول بهداشتی است.

 دکتر رسول یاراحمدی مدیر کل HSE وزارت صنعت ومعدن در این سمینار گفت: بر اساس برآورد سازمان بین المللی کار (ILO)نسبت موارد مرگ و میر ناشی از بیماری های شغلی به آمار مرگ و میر ناشی از حوادث 6 به یک است به آن معنا که اگر به ازای هر 25 ثانیه یک نفر بر اثر حادثه جان خود را از دست بدهد، هر یک ششم 25 ثانیه یک نفر به علت بیماری های شغلی جان خود را در کشور از دست می دهد.
وی تصریح کرد: بیماری های شغلی، علل پنهان و آشکاری دارد که باید به آن پرداخت ؛ در وقوع یک حادثه در بخش صنعت ، فقط ماشین و فرآیند دخالت ندارند بلکه اکثر مواقع کج فهمی مدیران موجب حوادث می شود که قابل دریابی نیست.
وی یادآور شد: هم اکنون در بخش صنعت ، معدن و تجارت، چهار میلیون نفر بطور مستقیم و هفت و نیم میلیون نفر به طور غیرمستقیم فعالیت دارند.
مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: هزینه های مستقیم یک حادثه که منجر به فوت یک نفر می شود بالغ بر یک میلیارد و 260 میلیون تومان و هزینه غیر مستقیم آن بالغ بر 10 میلیارد تومان است.
یاراحمدی افزود: هزینه مستقیم حوادث درشهریور ماه در وزارت صنعت ، هشت میلیارد تومان و هزینه های غیرمستقیم آن 80 میلیارد تومان بود؛ این همه هزینه می کنیم اما نمی توانیم یک درصد آن را برای امنیت هزینه کنیم که نشان می دهد ، مشکل داریم.
وی ادامه داد: خوب می دانیم چطور قیمت گذاری کنیم اما هیچگاه نمی توانیم ارزش یک حادثه را مشخص کنیم بطورمثال هزینه اینکه یک انسان، فرآیند یا محصول از بین رفته را مشخص می کنیم اما در اثر آن حادثه 200 نفر دیگر متاثر می شوند و نمی تواند آن را ارزش گذاری کرد.
وی تاکید کرد: حتما دستگاه ها باید تشویق شوند که مولفه های اجتماعی را در حوزه سلامت به کار گیرند و به نقش خود در این زمینه عمل کنند و وزارت بهداشت نیز نمی تواند صرفا با گزارش گیری به این مساله بپردازد بلکه کارشناسان آن وزارتخانه باید بطور حضوری براینگونه مسائل نظارت داشته باشند.

مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از تدوین پروتکل طراحی امن خودرو خبر داد و گفت: این پروتکل اجرایی، فنی و حقوقی به زودی نهایی و به تمام سازمان های ذیربط ابلاغ می شود.بر اساس این پروتکل ، تمام تولیدکنندگان، واردکنندگان و مونتاژ کنندگان خودرو باید طراحی امن داشته باشد چراکه رکن پیشگیرانه امنیت باید مولفه اصلی طراحی قرار گیرد.
یاراحمدی تصریح کرد: هر چند که ما صفر تا صد طراحی خودرو را انجام نمی دهیم اما دستی در طراحی آن می بریم که در همین دست بردن ها نیز باید براساس طراحی امن خودرو باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش مولفه های اجتماعی در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: آمار دقیقی از میزان نقش این مولفه ها در حوزه سلامت نداریم اما بطوریقین اگر این میزان دقیق آن مشخص شود، این آمار تکان دهنده خواهد بود.
وی در ادامه به سیستم مدیریت یکپارچه HSEE ( ایمن سازی محل کار) اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت دارای این سیستم بوده که نقش زیادی در سلامت دارد و برای آن راهبردهای سالانه داریم.
در این سمینار آموزشی نمایندگان 17 دستگاه کشور از جمله وزارت صنعت و معدن، وزارت راه و شهرسازی ، شهرداری ، وزارت نیرو و وزارت نفت حضور دارند.

نشانی مطلب در وبگاه جشنواره مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت:
http://sdhfestival.iums.ac.ir/find.php?item=1.55.49.fa
برگشت به اصل مطلب